טרשת נפוצה

משמעות המילה "טרשת" היא צלקת הנובעת מהדלקתיות, והמילה "נפוצה" מיוחסת לריבוי הצלקות במערכת העצבים המרכזית. טרשת נפוצה היא אפוא מחלה דלקתית אוטואימונית וכרונית שבה המערכת החיסונית של הגוף שוחקת את המיאלין, הקרום העוטף את העצבים כדי להגן עליהם.

שחיקה זו משפיעה על התקשורת בין המוח ובין שאר חלקי הגוף ומביאה לבסוף לפגיעה בלתי-הפיכה במערכת העצבים המרכזית.

קיימים שלושה סוגים של טרשת נפוצה:

טרשת נפוצה התקפית הפוגתית - הסוג השכיח יותר של המחלה המתבטא בהתקפים (כפי שיתואר בהמשך בתסמינים) במשך למעלה מיממה ובהפוגה שמגיעה לאחריהם, שמובילה להפחתה או להיעלמות התסמינים.

טרשת נפוצה מתקדמת משנית – סוג מתקדם יותר של טרשת התקפית הפוגתית, המתבטא בהתקף שלאחריו קיימת החמרה בתסמינים.

טרשת נפוצה מתקדמת ראשונה-  מתאפיינת בתחילתה בהיעדר התקפים כאשר עם הזמן המחלה מתקדמת, התסמינים עלולים להחמיר ואף ייתכנו בעיות תפקודיות ונכות. 

 

התסמינים לטרשת נפוצה שונים ומגוונים, ותלויים בעצבים שנפגעו ובחומרת הפגיעה. במקרים החמורים, מאבדים החולים בטרשת נפוצה את היכולת ללכת או לדבר. לעתים קשה לאבחן טרשת נפוצה בשלבים הראשונים של המחלה, משום שבמקרים רבים התסמינים מופיעים וחולפים – לעתים הם נעלמים למספר חודשים.

טרשת נפוצה יכולה להופיע בכל גיל, אך בדרך כלל המחלה מתחילה להתפתח בין גיל 20 לגיל 40, כאשר היא שכיחה יותר בקרב נשים.

 

סימפטומים:

 

הסימנים והתסמינים של טרשת נפוצה שונים ומגוונים, מושפעים ממיקומם של סיבי העצב הפגועים, וכוללים בין היתר:

·         חוסר תחושה או חולשה בכל הגפיים או בחלק מהם, בדרך כלל החולשה או השיתוק מורגשים בצד אחד של הגוף, או בחלק התחתון של הגוף.

·         אובדן חלקי או מוחלט של הראיה, בדרך כלל בכל עין בנפרד (לא בשתי העיניים בו-זמנית), לעתים קרובות מלווה בכאב בעת הנעת העיניים (דלקת עצבים אופטית).

·         ראיה כפולה או מטושטשת, סחרחורת.

·         כאבים ועקצוצים בחלקים שונים בגוף.

·         תחושה של מכת חשמל שמופיעה בעקבות תנועות מסוימות של הראש.

·         רעד, חוסר קואורדינציה או הליכה לא יציבה, עייפות.

 

התסמינים אצל רוב האנשים הלוקים בטרשת נפוצה, ובמיוחד בשלביה הראשונים של המחלה, מופיעים ולאחר מכן מגיעה תקופה של הפוגה מוחלטת או חלקית. עלייה בחום הגוף מביאה לעיתים קרובות להחמרה בסימנים ובתסמינים של טרשת נפוצה.

 

טיפולים ותרופות:

 

טרשת נפוצה היא מחלה חשוכת-מרפא. הטיפול מתמקד בדרך כלל בתקיפת התגובה האוטואימונית (תגובת החיסון העצמי) ובשליטה בתסמינים. אצל חלק מהחולים, מדובר בתסמינים קלים עד כדי כך שאין צורך בטיפול כלשהו.

התרופות המקובלות בטיפול נגד טרשת נפוצה כוללות:  קורטיקוסטרואידים - הטיפול הנפוץ ביותר כנגד טרשת נפוצה, המפחיתים את הדלקת שמתגברת בזמן התקף· איטרפרונים, · גלאטירמר (קופקסון)· נטליזומאב (טיסברי), מיטוקסנטרון (נובנטרון).

 

הטיפולים בטרשת נפוצה כוללים פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק המלמדים תרגילי מתיחה וחיזוק, ומראים כיצד להשתמש במכשירים שעשויים להקל על התפקוד היומיומי.

הליך המבוצע כחלק מהטיפול בטרשת נפוצה הוא סינון פלזמה (פלזמפרזיס), הדומה מעט לדיאליזה, מאחר והוא מפריד בין כדוריות הדם ובין הפלזמה - החלק הנוזלי של הדם, באופן מכני. סינון פלזמה מבוצע לפעמים במקרים של תסמינים קשים במהלך התקפים של טרשת נפוצה, במיוחד בקרב חולים שאינם מגיבים לסטרואידים דרך הוריד.

ראשי > תחומי התמחות > טרשת נפוצה
whatsapp iso image The Butterfly Button