יבלות ויראליות

יבלות ויראליות הן זיהום שנגרם מנגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים.

מדובר במצב רפואי נפוץ מאוד שמופיע אצל הרבה ילדים ובני נוער וכן אצל מבוגרים.

יבלות אלו אינן מסוכנות ועשויות לחלוף גם ללא טיפול רפואי, אבחון המחלה אינו דורש לרוב בדיקת מעבדה ורופאי העור מאבחנים אותה בבדיקה קלינית.

אצל רוב האנשים יבלות ויראליות הן הפרעה אסתטית ומטרד חיצוני בלבד והן אינן מסוכנות.

בחלק מהמקרים, כאשר מופיעות יבלות ברגליים, הן עלולות לגרום לכאב בדריכה ובהליכה. גם יבלת ויראלית שמופיעה מתחת לציפורני הידיים עלולה להכאיב.

קיימות גם יבלות שאינן ויראליות - בעיקר בכפות הרגליים, באזורים נושאי משקל או באזור שבו קיים עיוות קל במבנה של עצמות הרגליים.

הטיפול ביבלות האלה נעשה באמצעות התאמת מדרסים או באמצעות חיתוך עדין של היבלת. את החיתוך עושה פודיאטר (מומחה לבעיות של כף הרגל) או רופא עור לאחר ריכוך היבלת במשחה  במשך כמה ימים והשריה של הרגל במים פושרים במשך 20 עד 30 דקות.

טיפול :


הטיפול היעיל ביותר ביבלות אצל רוב האנשים הוא באמצעות ריסוס של חנקן נוזלי ישירות על פני היבלת. ההתזה מכאיבה מעט ובחלק מהמקרים השימוש בחנקן נוזלי עלול לגרום להופעת שלפוחיות. במקרים כאלה ניתן לדקור את השלפוחיות באמצעות מחט מלובנת ולחטא באמצעות יוד נוזלי.

במקרים נדירים עלול השימוש בחנקן נוזלי לגרום להופעה של פיגמנטציה, לשלפוחיות, לצלקות או לזיהום משני.

ורומל הוא תכשיר הטיפול הנפוץ ביותר ביבלות ויראליות בארץ. התכשיר הוא תמיסה שמורחים על פני היבלות שלוש פעמים ביום. חשוב להקפיד לקלף את השכבה הקודמת של הנוזל לפני כל מריחה. הטיפול בוורומל נמשך בין חודש לשלושה חודשים. אם מקפידים על השימוש באופן קבוע ולפי ההנחיות, מצליחים להיפטר מהיבלות.

תכשיר טיפול נוסף הוא בליבלת, המכיל חומצה מאכלת חזקה ונמכר ללא מרשם רופא.

ראשי > תחומי התמחות > יבלות ויראליות
whatsapp iso image The Butterfly Button