כאבי ראש בילדים

כאבי ראש מהווים את הסיבה השנייה בשכיחותה בעקבותיה פונים לנוירולוג ילדים (אחרי בעיית קשב וריכוז) ומכאן החשיבות המרובה באבחנתם, בהכרתם ובטיפול בהם.

כאב הראש בילדים נגרמים מסיבות שכיחות כמיגרנה, מתח או מסיבות נדירות כגון גידולי מוח, וגורמים ליתר לחץ תוך גולגולתי, הרעלות תרופות, סינוסיטיס או מחלות חום שכיחות כמו שפעת.

הדרך להבדיל בין כל הגורמים האלה היא באמצעות אנמנזה מדויקת, בדיקה נוירולוגית ובמידת הצורך השלמה על ידי בדיקות הדמיה ובדיקת קרקעית עיניים. לאחר מתן אבחנה מדויקת מוצע טיפול מתאים, המשלב לפי הצורך הליך רפואי ולעיתים אף רגשי-התנהגותי.

כאבי ראש הם נדירים יחסית בגיל הינקות (1-3 שנים), והופכים להיות שכיחים יותר בילדות (4-12 שנים) ושכיחים מאוד בגיל ההתבגרות. מתח ומיגרנה מהווים את הסיבות השכיחות ביותר לכאבי ראש בילדים, בכל הגילים.

כאב ראש ממתח

כאב ראש ממתח נמשך מ-30 דקות ועד שבוע ברציפות, והוא בדרך כלל דו-צדדי, בעל אופי לוחץ, בדרגת חומרה קלה-בינונית, לא מוחמר על ידי פעילות פיזית רגילה כגון הליכה או עליה במדרגות, לא מערב בחילה או הקאות ונשלל על ידי רופא כל גורם מבני או מטבולי אחר.

 

כאב ראש ממיגרנה

הקריטריונים למיגרנה של ילדים כוללים כאב ראש התקפי שנמשך בין שעה לשלושה ימים, לרוב חד-צדדי, אך יכול להיות דו-צדדי בשתי הרקות או במצח. כאב המאפיין מיגרנה אינו ממוקד באחורי הראש, והוא בעל אופי הולם או פועם וחומרתו בינונית עד קשה.

כאב ממיגרנה מוחמר בפעילות גופנית רגילה כגון הליכה, ריצה או עלייה במדרגות. בזמן התקף המיגרנה ייתכנו גם בחילה או הקאה, חוסר סבילות לרעש או אור חזק ומהאנמנזה עולה כי אין יכולת לזהות כל מקור אחר לכאבים.

למיגרנות יש במקרים רבים רקע משפחתי – סבתא, אמא או דוד – שסובלים אף הם ממיגרנה. לעיתים הילד מרגיש מעין תחושה מוקדמת שכאב הראש עומד להופיע המלווה בראיית אורות צבעוניים, ריחות מיוחדים ואפילו חוסר תחושה או נימול באזור הלשון, הפנים או מחצית הגוף.  

כשההתקף מתקדם ועוצמתי,  הילד אינו מסוגל להמשיך בפעילותו הרגילה כלימודים או חוגים, לדוגמה. הוא חייב לנוח במקום שקט וחשוך ואם הוא נרדם, המיגרנה נעלמת בדרך כלל כשהוא מתעורר.מיגרנות בילדים עלולות להיגרם ממספר סיבות שכיחות :מיעוט שעות שינה או שינה לא סדירה, חשיפה לשמש, מחזור וסת בבנות,  מחלת חום,  מאכלים מסוימים כגבינה צהובה , מוצרי קקאו, מיצי הדרים, בשר מעובד, אלכוהול, אוכל סיני.

דרכי טיפול

בעת ההתקף, רצוי בתחילתו, ניתן ליטול משככי כאבים מתאימים וניתן להיעזר בשיטות הרפיה משלימות כביופידבק על מנת להקל את ההתקף. מומלץ להקפיד על אורח חיים מתאים, כטיפול מונע הכולל שעות שינה מסודרות, שתיה מרובה, במידת הצורך טיפול מונע על ידי תרופות כדרלין או טופמקס והימנעות מהמאכלים המקושרים למיגרנות.

קיימים מספר מאפיינים שהם בבחינת "דגלים אדומים", שמבדילים בין כאבי ראש שגרתיים החולפים מאליהם ובין מצבים מסכני חיים, המצריכים בדיקה נוירולוגית מהירה:


•    כאב ראש שממוקם בחלק האחורי של הראש.

 •   כאב שמתחיל מיד עם הקימה בבוקר או מעיר בלילה משינה.

 •   כאבי ראש אצל ילדים מתחת לגיל 6.

 •   כאב ראש הממוקם תמיד בנקודה מסוימת בראש.

 •   הידרדרות בתפקוד הילד בביה"ס.

 •   שינוי התנהגותי – אפטיה, התפרצויות זעם וכו'

 •   נוקשות בעורף.

 •   ישנוניות הולכת וגוברת.

 •   עצירה בגדילה.

 •   כאב ראש המופיע בזמן שינוי תנוחה, שיעול או עיטוש.

 •   שינוי בתבנית כאב ראש שהיה קודם לכן.

ראשי > תחומי התמחות > כאבי ראש בילדים
whatsapp iso image The Butterfly Button